Romeo a Julie

29. října 2012 v 17:48
Takže, připravila jsme si pro vás článek o, jak už název sám napovídá o knize Romeo a Julie, letos to máme na gymplu jako povinnou četbu, takže vám to tu, trošičku víc rozeberu, doufám, že mne neukamenujete, ale já mám tuhle romantickou tragédii vážně ráda a čím jsem starší, tím více rozumím kráse veršů autora čili - Wlliama Shakespeara.

Kniha vypráví o milencích Romeu a Julii, jejichž láska jim ale není souzena, protože jsou to děti dvou znepřátelených rodů žijících v severoitalské Veroně. Romeo je syn Montekův a Julie dcera Kapuletova. Již po několik generací spolu tyto dvě rodiny spoupeří s cílem vybýt toho druhého. Dalo by se říci, že štěstěna tomu chtěla, aby k sobě ti dva zahořeli láskou a aby se jejich rodiče konečně usmířili.

Romeo je raněn neopětovanou láskou od Rosaliny, krásné dívky, ve které chvíli našel zalíbení. Jeho přátelé Benvolio a Mercuzio ho přesvědčí, aby s nimi šel na ples, jenž pořádá Kapulet. Romeo nejdříve odmítá, zaslepen žalem, ale nakonec souhlasí. A tam potká ji. Lásku svého života a také dceru nepřítele, Julii. Ona k němu sice cítí to samé, ale rodiče již chystají sňatek s Parisem, což je mladý šlechtic a také synovec veronského vévody. Oba milenci jsou nešťastní z nepřízně osudu. Dcera Kapuleta nesmí svatbu s Parisem odmítnout, její otec jí totiž hrozí, že pokud poruší jeho rozkazy, tak ji vydědí.

Lásce ale neporučíš!
Nevím, jak vy, ale já jsme si moc oblíbila rozhovor Romea Julie, když on jde k ní do zahrady a vyznává jí lásku. Je to tak romantické. :)
JULIE: Ach, Romeo! Proč, proč jsi Romeo!
Jen tvoje jméno je můj nepřítel.
Byl bys to ty, i kdybys nebyl Montek.
Proč nemáš jiné jméno? Co je Montek?
Co je to jméno? Růže bude vonět
stejně i potom, co ji nazvou jinak.


Romeo jde za otcem Lorenzem, aby mu pomohl v jeho problému s láskou. Když se tam potom s Julií sejdou, otec je oddá. Ale hezké věci křižují ty špatné. Tybalt, kapuletův synovec a bratranec Julie, nenávidí Monteky více než kohokoli jiného a nenechá si ujít jedinou možnost, kdy by nemohl vyprovokovat souboj a někoho zabít. To se mu i povede. Statečný Mercuzio padne. Romeo ho chce pomstít a zabije Tybalta. Kapuletové chtějí spravedlnost a vévoda musí Romea vyhnat. Mladík odjede do Mantony, mezitím je domluven Juliin sňatek s Parisem. Kdyby dívka nehořela žárem pro Monteka, možná by se za vévodova příbuzného ráda provdala, ale teď jí to drásá srdce. Proto poprosí o pomoc otce Lorenza. Ten jí dá speciální lektvar, díky kterému bude vypadat, jako by byla mrtvá. Účinek potrvá čtyřicetdva hodin. Mezitím ji zničená rodiny i její budoucí manžel pohřbí. Avšak jen ona a kněz znaji pravdu. Již teď pošlou posla pro Romaa, aby se sešli a spolu.

Ovšem hloupá shoda náhod hraje v jejich neprospěch. K Romeovi se omylem donese, že jeho milovaná je mrtvá. Proto si koupí jed, jenž ho zabije a odjíždí k jejímu hrobu, aby se před svou smrtí ještě podíval do její krásné tváře. Když tam ale přijde, objeví se Paris. Bojují spolu a Paris padne mrtev. Potom se Romeo napije a zemře. Julie se probudí a zjistí, že její láska je mrtvá, políbí ho, doufajíc, že na jeho rtech zbyla ještě trošička jedu, a také se otráví. Pro obě rodiny je to hrozný šok, který je ale konečně smíří a oba rody pochopí své hloupé činy.

A jako takovou třešničku na dortu přidám píseň od Taylor Swift, která se mi moc líbí, jak obsahem, tak hudbou. Snad se vám bude líbit také.
TAYLOR SWIFT - LOVE STORY(ROMEO&JULIE)

Co k tomu dodat? Je to klasika, kterou jsem si i přes velký časový rozdíl zamilovala.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama